LARP: MiastoPod

Znajdujesz się na forum LARPa cyklicznego "MiastoPod". Kliknij, by przenieść się na stronę główną projektu. Forum to zostało przeniesione na http://miastopod.forumpolish.com.

Ogłoszenie

Forum to zostało przeniesione na nowy serwis. Strona ta zostanie zamknięta 3 Maja. Do tego czasu wasze posty będą dostępne. Po tym terminie wszystko usunięte. Nowy adres forum to http://miastopod.forumpolish.com/

#1 2014-02-27 18:05:09

Hoxie

Administrator

Zarejestrowany: 2014-02-23
Posty: 31
Punktów :   

Konflikty

Konflikty odbywają się w czterech etapach:

Cel - W tym etapie gracze ustalają co postacie chcą osiągnąć. Cele postaci nie muszą się zbiegać. Każdy może chcieć osiągnąć coś innego. W tym momencie ustalacie również ile postaci uczestniczy bezpośrednio w konflikcie. Celem nie może być przekonanie kogoś do czegokolwiek. Wszelkie konflikty społeczne i słowne muszą być rozwiązane bez użycia mechaniki. Cele muszą być zaakceptowane przez wszystkie osoby uczestniczące w konflikcie.

Test - Gracze wybierają jedną z posiadanych kart. Gracz z najwyższym wynikiem wygrywa i ma prawo opisywać wyniki konfliktu. Jeśli ktoś chce pomóc postaci w konflikcie, może wyciągnąć swoją kartę na kartę osoby której chce pomóc. Musi być ona wyższa od innych kart biorących udział w konflikcie.

Rozwiązanie - Osoba wygrywająca konflikt osiąga swój cel i opisuje wynik konfliktu biorąc pod uwagę kolory kart wszystkich osób biorących udział w konflikcie i osoby pomagające podczas konfliktu. Następnie rozgrywana jest ta scena.

Rozrachunek - Jest to mechaniczna część rozwiązania konfliktu. Przekazywane są wszelkie mechaniczne cele jak karty i żetony. Osoba która wygrała konflikt usuwa użytą kartę z gry, jeśli ktoś jej pomagał również odrzuca użytą kartę. Jeśli osoba która wygrała użyła Agresji wszystkie osoby biorące udział w konflikcie tracą jeden punkt Potęgi (nie licząc osoby która ewentualnie jej pomagała).

Offline

 

#2 2014-04-07 14:09:13

 Vareth

Użytkownik

Skąd: Okrągłe Metro
Zarejestrowany: 2014-04-01
Posty: 12
Punktów :   

Re: Konflikty

Nie rozumiem jednego stwierdzenia

Jeśli osoba która wygrała użyła Agresji wszystkie osoby biorące udział w konflikcie tracą jeden punkt Potęgi (nie licząc osoby która ewentualnie jej pomagała).

Czy "Agresja" oznacza każde użycie "Przemoc - Kier"?
Czy cechę "Przemoc - Kier" można użyć do umiejętności nie zadających obrażeń, a polegających na fizycznej zdolności np. zasłonienie kogoś ciałem, obezwładnienie, wytrącenie komuś przedmiotu z ręki lub szybkie wyrwanie przedmiotu z ręki?


---------------------------
Bernhard East

Offline

 

#3 2014-04-08 10:06:00

Sieger

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2014-04-03
Posty: 5
Punktów :   

Re: Konflikty

I moje pytanie.
Skoro konflikty społeczne mają być rozwiązywane za pomocą normalnego odgrywania to po co została wprowadzona cecha Perswazja?
I kolejne.
Czy podczas konfliktu można zagrywać dowolne karty? Znaczy się czy jeśli przeciwnik używa karty Karo (Skrytość) by osiągnąć swój cel to czy ja mogę rzucić Trefl (Dedukcja)? Czy jednak podczas konfliktów należy odgórnie ustalić jakich kart używamy?
Np. Teraz używamy tylko Trefl (dedukcji) - a jeśli nie mam karty w danym kolorze to automatycznie przegrywam - chociaż przeciwnik nadal musi wystawić swoją kartę odpowiedniego koloru by potwierdzi wygraną?


Jihachu! Wybieram cię!

Offline

 

#4 2014-04-08 10:34:23

 Vareth

Użytkownik

Skąd: Okrągłe Metro
Zarejestrowany: 2014-04-01
Posty: 12
Punktów :   

Re: Konflikty

Sądzę, że karty w starciu powinny móc być mieszane - taka sytuacja:
1sza osoba jest w defensywie Skrytość - Karo,  gdzie 2ga osoba atakuje Perswazja - Pik zastraszaniem i ingeruje 3cia osoba pomagając 1szej Przemoc - Kier uderzając 2gą osobę.


---------------------------
Bernhard East

Offline

 

#5 2014-04-08 10:57:09

Borek

Administrator

Zarejestrowany: 2014-02-22
Posty: 11
Punktów :   

Re: Konflikty

Vareth napisał:

Nie rozumiem jednego stwierdzenia

Jeśli osoba która wygrała użyła Agresji wszystkie osoby biorące udział w konflikcie tracą jeden punkt Potęgi (nie licząc osoby która ewentualnie jej pomagała).

Czy "Agresja" oznacza każde użycie "Przemoc - Kier"?
Czy cechę "Przemoc - Kier" można użyć do umiejętności nie zadających obrażeń, a polegających na fizycznej zdolności np. zasłonienie kogoś ciałem, obezwładnienie, wytrącenie komuś przedmiotu z ręki lub szybkie wyrwanie przedmiotu z ręki?

Nie. Cechy odzwierciedlają sposoby rozwiązywania problemów, a nie cechy fizyczne/psychiczne. Więc Agresja nie wiąże się bezpośrednio z siłą fizyczną. Zawsze używając Agresji będziesz ranił swoich przeciwników.

Sieger napisał:

I moje pytanie.
Skoro konflikty społeczne mają być rozwiązywane za pomocą normalnego odgrywania to po co została wprowadzona cecha Perswazja?
I kolejne.
Czy podczas konfliktu można zagrywać dowolne karty? Znaczy się czy jeśli przeciwnik używa karty Karo (Skrytość) by osiągnąć swój cel to czy ja mogę rzucić Trefl (Dedukcja)? Czy jednak podczas konfliktów należy odgórnie ustalić jakich kart używamy?
Np. Teraz używamy tylko Trefl (dedukcji) - a jeśli nie mam karty w danym kolorze to automatycznie przegrywam - chociaż przeciwnik nadal musi wystawić swoją kartę odpowiedniego koloru by potwierdzi wygraną?

Ponieważ, jeśli ktoś już będzie agresywny wobec postaci to mechanicznie nie miałby sposobu obrony. Jednocześnie będzie wykorzystywana jako dodatkowa cecha w naznaczeniach i siłach woli. Może inaczej: Konflikty społeczne istnieje wtedy kiedy dwie osoby chciałby użyć perswazji. Czyli rozmawiają ze sobą. Jeśli ktoś chce zaatakować kogoś w inny sposób to może nadal się obronić słowem - wtedy używa perswazji co wiąże się z odpowiednim odegraniem postaci.

Karty są wydawane do testów dowolnie. Choć czasami sytuacja będzie wymuszała wydanie konkretnego koloru karty.

Offline

 

#6 2014-04-08 11:14:50

 Vareth

Użytkownik

Skąd: Okrągłe Metro
Zarejestrowany: 2014-04-01
Posty: 12
Punktów :   

Re: Konflikty

Czy "Agresja" == "Przemoc - Kier" ?


---------------------------
Bernhard East

Offline

 

#7 2014-04-08 11:18:38

Borek

Administrator

Zarejestrowany: 2014-02-22
Posty: 11
Punktów :   

Re: Konflikty

Vareth napisał:

Czy "Agresja" == "Przemoc - Kier" ?

Tak. Zazwyczaj w konflikcie będzie tak to wyglądać.

Offline

 

#8 2014-04-08 12:54:14

 Vareth

Użytkownik

Skąd: Okrągłe Metro
Zarejestrowany: 2014-04-01
Posty: 12
Punktów :   

Re: Konflikty

To jeszcze trochę podrąrzę mechanikę - podoba mi się, ale nie w pełni ją rozumiem.

1) Czy wygrany w starciu z użyciem Agresji też traci punkt Potęgi?
2) Co jeżeli nie będę miał punktów Potęgi, a będę musiał go stracić?
3) Czy to, że jestem silny/wytrzymały to tylko element fabularny nie mający odzwierciedlenia w cechach - np. spokojny troll handlarz pomimo, że byłby w stanie rozerwać każdego na strzępy, to i tak może sobie dać 1 w Przemoc?

Ostatnio edytowany przez Vareth (2014-04-08 12:55:40)


---------------------------
Bernhard East

Offline

 

#9 2014-04-08 13:36:29

Sieger

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2014-04-03
Posty: 5
Punktów :   

Re: Konflikty

Cechy są jedynie sposobem opisu jak postać radzi sobie w różnych sytuacjach. To, że masz postać Trolla wcale nie musi oznaczać, że będziesz tłukł wszystko na prawo i lewo. Po prostu przy (przykładowym) rozłożeniu cech:
1. Przemoc - 0
2. Skrytość - 1
3. Perswazja - 2
4. Dedukcja - 3
Twój Troll (nawet wyglądając na kompletnie napakowanego i śliniącego się kołka - jeśli taki będzie opis) w pierwszej kolejności będzie stawiał sprytne wykorzystywanie sytuacji nad posługiwanie się pięściami.

=================

I moje pytanie, w sumie odnośnie przykładu.
Jeśli nie mam karty z danego koloru (albo przez to, że szastałem nimi na larpie bądź nie dodałem w cesze punktów) to jak będą wyglądać dalsze relacje z innymi graczami?
Wiem, że mogę się "bronić" wydając Punkt Potęgi na losową kartę. Czy jednak w czasie sesji jest jakiś inny sposób na odzyskiwanie kart?


Jihachu! Wybieram cię!

Offline

 

#10 2014-04-08 19:23:54

Borek

Administrator

Zarejestrowany: 2014-02-22
Posty: 11
Punktów :   

Re: Konflikty

Vareth napisał:

1) Czy wygrany w starciu z użyciem Agresji też traci punkt Potęgi?

Nie. Punkt potęgi w konflikcie tracą tylko przeciwnicy osoby używającej Przemocy (jeśli osoba używająca Przemocy wygra oczywiście)

Vareth napisał:

2) Co jeżeli nie będę miał punktów Potęgi, a będę musiał go stracić?

Osoba nie posiadająca ani jednego punktu Potęgi jest traktowana jak osoba nieprzytomna. Stracenie więcej można uznać za jej dobicie. Patrz: Postać umiera jeśli nie uzyska pomocy.

Vareth napisał:

3) Czy to, że jestem silny/wytrzymały to tylko element fabularny nie mający odzwierciedlenia w cechach - np. spokojny troll handlarz pomimo, że byłby w stanie rozerwać każdego na strzępy, to i tak może sobie dać 1 w Przemoc?

Tak. Cechy odzwierciedlają sposób rozwiązywania problemów, a nie aspekty fizyczne.

Sieger napisał:

Jeśli nie mam karty z danego koloru (albo przez to, że szastałem nimi na larpie bądź nie dodałem w cesze punktów) to jak będą wyglądać dalsze relacje z innymi graczami?
Wiem, że mogę się "bronić" wydając Punkt Potęgi na losową kartę. Czy jednak w czasie sesji jest jakiś inny sposób na odzyskiwanie kart?

Możesz zawsze z nimi rozmawiać. Konflikt to zawsze ostateczność. Będzie też możliwość odzyskanie karty za pomocą potęgi. Poza konfliktem. Jeszcze nie wiemy jak dokładnie to zrobić. Prawdopodobnie za 1 punkt potęgi  dostaniesz jedną kartę z 3 zaproponowanych.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.slipknott.pun.pl www.dungeones-treasures.pun.pl www.kibicesokolwola.pun.pl www.manager-ekstraklasa.pun.pl www.hetmanska1944.pun.pl